Twórczynie ludowe z panią dyrektor

Wiosna na ludowo w Borowiaczku

Wiosna na ludowo trwa…Za nami ludowy obrzęd powitania wiosny. Obecnie dzieci poznają zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Jednymi z ciekawszych dni z serii „Wiosna na ludowo”, były relacjonowane już w poszczególnych grupach przedszkolnych, spotkania z twórczyniami ludowymi, panią Marią Ollick oraz z panią Anną Przytarską.

Przed nami wyjazd, na początku maja do wioski ginących zawodów, a dokładnie do Wiski Garncarskiej w Koronowie. W Borowiaczku co raz bardziej regionalnie i obrzędowo, już czuć prawie zapowiedz kolejnych wydarzeń, a szczególnie tego najważniejszego, do którego się przygotowujemy; czyli do obchodów Jubileuszu 20-lecia nadania przedszkolu w Śliwicach imienia „Borowiaczek”.

Na chwilę zatrzymując się na marcowych spotkaniach z panią Marią i panią Anną, chcemy bardzo podziękować twórczyniom za wielkie serce, przygotowanie i bezinteresowność w dzieleniu się swoim talentem, wiedzą, umiejętnościami z naszymi przedszkolakami.

Pani Anna Przytarska poprowadziła dla każdej z grup przedszkolnych, w ciągu trzech dni, zajęcia z plecionkarstwa z wikliny i korzeni drzew, haftu, malowania na szkle i przędzenia na kołowrotku. Dzieci mogły zdobyć wiadomości, zobaczyć warsztat twórcy i podziwiać piękne dzieła. Te zajęcia były motywacją, aby dzieci spróbowały swoich sił, między innymi malując na szkle. Były to spotkania niezapomniane i warte, aby o nich pamiętać i je kontynuować. Twórczyni opowiadała o swojej pasji z wielkim zaangażowaniem i sympatią do dzieci.

Pani Maria Ollick, z wielkim temperamentem, który porywa innych, porwał i nasze dzieci. Z ust pani Marii, dzieci słuchały z zapartym tchem, jak to kiedyś bywało, jak się żyło, jak się ubierano, jakie były codzienne obowiązki i trudy życia. Podczas drugiego spotkania pani Maria, wprowadziła przedszkolaków w świat legend o Borach Tucholskich. Dzieci wcielały się w rolę duszków z różnych legend mówiących o naszym regionie, min. w rolę Borowej Ciotki, Dziada Borowego, Kraśniaków (krasnali), Anioła i innych…

W tym miejscu chcemy wspomnieć, że 20 lat temu, Pani Maria Ollick wprowadzała nas w świat Borowiaków, nauczyła nauczycielki z Borowiaczka wszystkiego, co potem było tak potrzebne, by pracować z dziećmi i ich zapalać miłością do swojego miejsca na ziemi. Zorganizowała wielkie warsztaty, które wyposażyły nas w umiejętności i wiedzę, uczyła tańczyć i śpiewać. Dziękujemy Pani Marii, która jest niekwestionowanym autorytetem wiedzy i utrwalania kultury duchowej i materialnej regionu. Jest autorką wielu publikacji, redaktorką „Zapisków Tucholskich”, jest prezesem Borowiackiego Towarzystwa Kultury; za swoją pracę i zaangażowanie wielokrotnie nagradzana.

Spotkania te były wyjątkowe i myślimy, że na długo pozostaną w pamięci dzieci i nas dorosłych.

Zapraszamy na zakładki grup, gdzie można przeczytać i zobaczyć szczegółowe relacje z tych ciekawych zajęć.

Zajęcia dzieci z panią Marią
Grupowe zdjęcie Lisków
Hafciarka z dziećmi
Hafciarka opowiada dzieciom
Świątki na szkle malowane
Serwety borowiackie
Twórczyni mówi o swojej pracy
Pani Maria opowiada dzieciom legendę
Dzieci przebrane za duszki
Pani Maria
Chłopcy przebrani
Twórczynie ludowe z panią dyrektor
Dzieci słuchają o przędzeniu
Grupa Krecików na zajęciach
Pani Anna przędzie na kołowrotku
Jeżyki na zajęciach
Dzieci słuchają o kołowrotku
Pani Anna z dziećmi
Zamknij menu
Wróć na początek strony