Liski

zdjęcie grupy przedszkolaków Liski

Dzieci lepią z gliny

Wycieczka do wioski ginących zawodów do Koronowa.

6 maja grupa „Lisków” wraz z grupą „Krecików” wybrała się na wycieczkę do „Wioski ginących zawodów” do Koronowa. Był to wyczekiwany dzień przez większość dzieci i nasza pierwsza wspólna wycieczka autokarowa. Na miejscu dzieci zapoznały się z haftem krzyżykowym, podjęły próby samodzielnego wyszywania oraz ulepiły z gliny własne kaganki.

Dzieci w drużynie zielonej.

Quiz regionalny

21 kwietnia Liski brały udział w quizie wiedzy regionalnej. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Pani dyrektor Ilonka Kiełpińska oraz Pani Barbara Klimek. Dzieci podczas quizu utrwalały i prezentowały zdobytą wiedzę na temat swojego regionu w różnorodnym zakresie, m.in: pochodzenia, gwary, przyrody, stroju regionalnego, kulinariów, dawnych przedmiotów itp., utrwalały wiedzę patriotyczną, układały obrazek z części, rozwijały umiejętność odkodowywania informacji.

Chłopiec miesza ciasto na babeczki.

Liski piekły babeczki

Na początku Wielkiego Tygodnia Liski zabrały się za pieczenie babeczek. Babka wielkanocna jest jednym z charakterystycznych i tradycyjnych ciast Świąt Wielkanocnych. Niestety upieczonej jednej dużej babki nie mogliby wszyscy wziąć do swoich domów, dlatego Liski upiekły duuużo małych babeczek.

Jedna z grup z wykonanym zadaniem.

Wiejskie kodowanie

W ramach realizacji tematu kompleksowego „Na wsi” na jednym z zajęć Liski rozwijały logiczne myślenie i zdolności matematyczne, kształtowały umiejętność odkodowywania informacji i doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole podczas „Wiejskiego kodowania”. Rozróżniały pojęcie góra dół.

Dzieci przyglądają się procesowi przędzenia na kołowrotku.

Kołowrotek

24 marca odbyło się trzecie i ostatnie już spotkanie z Panią Anną Przytarską. Tym razem Liski zapoznały się z dawnym urządzeniem jakim jest kołowrotek, dowiedziały się, czym jest przędzenie oraz w jaki sposób się je wykonuje na kołowrotku, czym jest wrzeciono, motowidło, kądziel. Oglądały różne rodzaje wełny, wiedzą w jaki sposób się ją pozyskuje i oczyszcza oraz co z wełny można zrobić.

Zdjęcie grupowe z Panią Marią Ollick oraz Iloną Kiełpińską – dyrektorką przedszkola.

Legendy, haft i malowanie na szkle

22 marca Liski uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z p. Marią Ollick- propagatorką kultury regionu Borów Tucholskich, prezesem Borowiackiego Towarzystwa Kultury, która przedstawiła dzieciom legendę o "Borowej Ciotce ". Dzieci dowiedziały się kto opiekuje się borami: Borowa Ciotka i dziad Borowy- Borowiec, kim są kraśniaki lub lelki, Panna Leśna, czy też Polana- opiekunka pól, która czuwała nad żniwiarzami.

Zamknij menu
Wróć na początek strony