Liski

zdjęcie grupy przedszkolaków Liski

Dzieci wystawiają bajkę o „Trzech Koziołkach Spryaciołkach”.

Realizacja sesji „Klucza do uczenia się” Programu literackiego – bajka „Trzy Koziołki Spryciołki”

Liski zapoznały się z kolejną bajką „Trzy Koziołki Spryciołki” realizując kolejne sesje Programu literackiego „Klucza do uczenia się”.

Liski budują karmnik

Liski budują karmnik

W ramach realizacji tematu „Przygotowania zwierząt do zimy” grupa Lisków zbudowała samodzielnie karmnik dla ptaków. Dzieci dzielnie przybijały gwoździe, każdy mógł spróbować swoich sił. Zbijały deseczki przy asyście swojej Pani, pamiętając o bezpieczeństwie podczas używania narzędzi.

Zdjęcie całej grupy z misiem

Dzień Pluszowego Misia u Lisków

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Liski świętowały ten dzień w swojej grupie opowiadając o własnych misiach, poznając historię pluszowego misia, odgadując nazwy znanych misiów z bajek tj. Kubuś Puchatek, Gumisie, Miś Uszatek, czy Padington.

Dzieci z drzewkami genealogicznymi

Drzewa genealogiczne Lisków.

By lepiej odkryć swoją borowiacką tożsamość, trzeba zagłębić się w swoje rodzinne korzenie, dlatego dzieci z grupy Lisków od połowy października przygotowywały wraz z pomocą rodziców drzewa genealogiczne swoich rodzin. Była to praca dla chętnych, przygotowana przez dzieci i rodziców w domach.

Grupa Liski przed chałupą

Borowiacka chałupa.

Tematykę „Domu rodzinnego” w kontekście regionalnym Liski rozpoczęły od zapoznania się z wyglądem starego borowiackiego budownictwa. Dzieci dowiadywały się jak wcześniej żyli nasi przodkowie, poznały nazewnictwo gwarowe określające dom (chałupa) oraz inne określania pomieszczeń w domu: izba - pokój, sień – korytarz, sklep - piwnica.

dzieci z pomoc nauczycielek przygotowują szandara

Życie w borowiackiej chałupie – gotowanie.

Dzieci przyglądały się bliżej tradycyjnej borowiackiej kuchni. Miały okazję poznać dawne kuchenne sprzęty i naczynia oraz pobawić się nimi. Dowiedziały się także jakie potrawy przyrządzano niegdyś w borowiackiej chałupie oraz wykonały wspólnie tradycyjnego szandara.

Zamknij menu
Wróć na początek strony