Jaskółki

zdjęcie grupy przedszkolaków

Jaskółki , to grupa dzieci sześcioletnich. Dołączyła do nas czwórka dzieci z grupy „Krecików” oraz rozpoczęła przygodę w „Borowiaczku” jedna nowa Jaskółka. Przewagę stanowią dziewczynki, które wraz z chłopcami już ostatni rok uczęszczają do przedszkola, do tzw. „zerówki”. Ten etap, który ma je przygotować do edukacji szkolnej, rozpoczęły na ul. Szkolnej w sąsiedztwie szkoły podstawowej. Tworzą teraz wesołą i ciekawą świata gromadkę, gotową niedługo by wylecieć w szeroki świat. Pełni entuzjazmu, energii i coraz to ciekawszych pomysłów. Doskonale znają już reguły i zasady panujące w grupie teraz więcej czasu poświęcają na naukę i nadal bawiąc się uczą i zdobywają nowe umiejętności oraz poszerzają wiedzę zdobytą wcześniej. Są już bardzo samodzielni. Tak by przynależność do borowiackiej rodziny i by duma z bycia Przedszkolakiem Borowiakiem była jeszcze większa, cały czas poszerzamy widzę o naszych Borach Tucholskich i związanych z nimi wszystkimi elementami kultury. Przez cały rok będziemy pogłębiać wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie - pięknie jej przyrody, historii, tradycjach i zwyczajach, folklorze oraz sztuce, tak by czuć się ważną jej częścią.

Wspólne dzieci wraz z nauczycielka, leśniczym i właścicielem ZUL

Co słychać wiosną w lesie?

Zgodnie z tematem rocznym „Pójdzim do boru” zaplanowaliśmy wycieczkę do Leśnictwa Łoboda, aby zobaczyć co dzieje się na wiosnę w lesie. 19 marca pojechaliśmy do lasu, gdzie czekał na nas leśniczy Leśnictwa Łoboda – pan Bogdan Klimek oraz właściciel Zakładu Usług Leśnych  - pan Leszek Szarmach wraz z pracownikami sadzącymi drzewka, jak to się dawniej mówiło pracującymi przy „kuliturach”. 

dzieci siedzą przy stole i malują

Sztuka, nie jedno ma imię…

Na początku marca dzieci z grupy Jaskółek zajrzały do świata sztuki. Ona nie jedno ma imię,  dlatego szczególną uwagą obdarzono malarstwo, muzykę oraz  teatr.

Grupa dzieci siedzi przy stole

Owocowo i warzywnie u Jaskółek

Miniony tydzień u  „Jaskółek” był pełen owoców i warzyw. Dzieci utrwaliły wcześniej zdobytą wiedzę oraz poznały drogę owoców z sadu, aż do półki w sklepie lub targu. Doskonale już wiedzą co można przygotować z owoców i warzyw oraz jak ważne jest ich jedzenie.

Grupa dzieci wraz z wychowawczyniami obserwuje system korzeniowy przewróconego drzewa wskazanego  przez leśniczego

„Pójdzim do Boru” – wycieczka do Leśnictwa Łoboda

Jaskółki, w ramach całorocznego tematu realizowanego w Borowiaczku - 2 listopada, wybrały się na wycieczkę do Leśnictwa Łoboda, gdzie spotkaliśmy się z ekspertem – leśniczym Bogdanem Klimkiem.

Cała grupa dzieci wraz z paniami stoi w lesie pod dębem, z zawieszonymi na szyi emblematami drzew.

Projekt edukacyjny – DRZEWO

Miesiąc październik upłynął Jaskółkom pod znakiem drzew.  Projekt edukacyjny rozpoczęliśmy od dnia 10 października, a więc od Światowego Dnia Drzewa, podczas którego dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą przyjaciółmi drzew.

Pamiątkowe zdjęcia wszystkich dzieci z nauczycielkami i panią przewodnik  w sali ze zwierzętami.

Wycieczka Jaskółek do Tucholi

Jaskółki wraz z Liskami 9 października udały się na wycieczkę autokarem do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. Nasz pobyt w muzeum rozpoczęliśmy od prania w baliji na tarze z użyciem szarego mydła. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy – prały, płukał pranie, wyżymały i rozwieszały je na lince.

Zamknij menu
Wróć na początek strony