Jeżyki

jezyki

Grupa  JEŻYKÓW,  to dzieci w wieku 4 i 5 lat, z przewagą dzieci  5 – letnich.  Dziesięcioro dzieci już w ubiegłym roku uczęszczało do naszego przedszkola, a 15 dzieci przekroczyło próg  „Borowiaczka”  po raz pierwszy.  Poznajemy się wzajemnie, uczymy reguł i zasad panujących w grupie przedszkolnej.  Wspólnie wesoło się bawimy, a bawiąc uczymy się wielu nowych rzeczy, nabywamy nowych umiejętności.  Uczymy się  samodzielności poprzez różne aktywności  własne, jak również zorganizowane przez  panie.  Każdego dnia odkrywamy świat wokół nas.  Od dnia pasowania czujemy się jako prawowici Przedszkolacy Borowiacy.  Przez cały rok będziemy  poznawać swoja Małą Ojczyznę  - jej piękno przyrody, historię, tradycje i zwyczaje, folklor oraz sztukę.

Wspólne zdjęcie całej grupy wraz z panią hafciarką i malarką – Anną Przytarską.  Na stole rozłożone eksponaty- serwety borowiackie, obrazy malowane na szkle.

„Sztuka ludowa, legendy, zwyczaje BOROWIAKÓW”

Marzec w Borowiaczku obfitował w edukacje regionalną. Mieliśmy zaszczyt gościć panią MARIĘ OLLICK – prezesa Borowiackiego Towarzystwa Kulturowego,  która przybliżyła dzieciom dawne zwyczaje borowiaków poprzez ciekawe opowieści, jak również legendy  o Duchach Borów Tucholskich: Borowej Ciotce, Borowym Dziadzie, Królewiankach, Polnicach i Kraśniakach, czyli krasnoludkach.

10.	Wspólne zdjęcie całej grupy wraz z nauczycielką na tle kuchenki

„Jak to dawni bywało w borowiackiej chacie”

Dzieci przeniosły się do dawnych czasów życia na wsi naszego regionu. Dowiedziały się, że miejsce w którym mieszkają, w którym się urodziły to jest ich Mała Ojczyzna, którą otrzymały w darze, jak same mówią od lat dzieciństwa, a dokładnie od urodzenia.  Dzieci zobaczyły inscenizację w wykonaniu pań w scenerii  urządzonej na wzór dawnego domostwa.

Dzieci w parach tańczą na gazecie

Bal karnawałowy u Jeżyków

Bal u Jeżyków rozpoczął się polonezem. Podczas balu dzieci miały okazję na tańce i różne zabawy taneczne, które dominowały wiele lat temu na balach: „Taniec na gazecie”, „Kaczuchy”  „Znikające krzesełka” . Nie zabrakło też bardziej współczesnych tańców tj.: „Czekolada” czy „Macarena”.

Siedmioro  dzieci stojących jeden za drugim naśladuje ciągnięcie rzepki

Praca z bajką „Rzepka”

Realizując pracę z programem literackim  wg  „Klucz do uczenia się” G. Dolya i N.Veraksa  dzieci poznają  strukturę bajki.  Poprze emocjonalne zaangażowanie w daną historię dzieci uczą się rozumieć fabułę bajki. 

Wspólne zdjęcie grupowe dzieci i pań wraz z Gwiazdorem po otrzymaniu prezentów

Wigilia u Jeżyków

„Panie Jezu mały z Nieba spójrz na Ziemię ...
Popatrz na Śliwice Ziemię mą ojczystą”

7.	Grupa „Kolędników” idąca alejką  targowiska gminnego

Idą, idą kolędnicy

„Idą, idą kolędnicy
Wyśpiewują pod niebiosy
Idą, idą po ulicy
Małą szopkę z sobą niosą….”

Zamknij menu
Wróć na początek strony