budynek przedszkola z 1977roku

Historia Borowiaczka

Przedszkole w Śliwicach mieszczące się w budynku przy ulicy Pocztowej 2 pisze swoja historię od 1 września 1977 roku, gdy pierwszy rocznik dzieci rozpoczął swoją edukację przedszkolną.

Przedszkole zostało wybudowane dla 3 oddziałów przedszkolnych. Było to wielkie dobro, dlatego, że w wielu wiejskich gminach jeszcze przez długie lata, przedszkola mieściły się w budynkach mieszkalnych, kamienicach.

Przedszkolem zarządzała na stanowisku dyrektora, pani Genowefa Lipkowska, która tę funkcję pełniła do 31 sierpnia 1997 roku.

Warto wspomnieć pierwszy skład, który rozpoczynał historię tego miejsca:

Nauczycielkami w obecnym czasie były: panie Krystyna Nogal, Ludwika Kuczmińska i Genowefa Lipkowska. W kuchni pracowały, pani Helena Knut, pani Stefania Adryjańska. Woźną była pani  Aniela Stefaniak (późniejsza kucharka) i Urszula Gromowska; na stanowisku intendenta pani Barbara Rytlewska.

Od lutego 1985 roku zaczęła funkcjonować czwarta grupa przedszkolna, tym samym wzrosła liczba dzieci i nauczycieli.

Przez kolejne lata przedszkole funkcjonowało w podobnej organizacji pracy, ilości grup i zatrudnieniu. Zmiany rozpoczęła nowa sytuacja polityczna i ustrojowa w Polsce na przełomie roku 1990/91, w którym wszystkie placówki przedszkolne przejęły Gminy, stając się ich organami prowadzącymi. Zmiana skutkowała nową rzeczywistością, nowymi wyzwaniami, zarówno dla organu prowadzącego jak i dla przedszkola i rodziców dzieci. Nie było podpowiedzi ani wypracowanych wzorów i trzeba było trochę czasu, w którym wszyscy się odnaleźli w nowej sytuacji. Od tego roku rodzice zostali obciążeni kosztami za przedszkole przez tzw. czesne. Z tego tytułu we wszystkich przedszkolach w kraju drastycznie spadała ilość dzieci i nadszedł czas, gdy masowo zamykano placówki przedszkolne w całej Polsce.

Do tej pory przedszkole pod szyldem: Państwowe Przedszkole, zamieniło w 1991 roku, nazwę na Przedszkole Samorządowe Gminy Śliwice i przetrwało przełomowy moment, ponieważ było jedyną placówką przedszkolną w gminie.

1 września 1997 roku  stanowisko dyrektora objęła pani Ilona Kiełpińska.

Przedszkole funkcjonowało w dalszym ciągu jako trzyoddziałowe, zatrudniające 5 nauczycielek, 2 kucharki, intendenta oraz 3 woźne. Coraz bardziej wzrastała jednak świadomość rodziców, dotycząca roli edukacji przedszkolnej dla rozwoju dziecka w ich złotym wieku rozwoju i w 1999 roku przedszkole powróciło do organizacji czterech grup przedszkolnych. Wpływ na ten fakt miał również wzrost zatrudnienia kobiet, czyli mam przedszkolaków.

W pierwszych latach bycia dyrektorem, pani Ilona Kiełpińska, wchodziła w skład grupy dyrektorów rejonu świeckiego i wiejskich przedszkoli powiatu tucholskiego, pod skrzydłami pani Bożeny Podgórskiej, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. To ważny fakt, bo właśnie pani wizytator, i organizowane przez nią spotkania studyjne w regionalnych przedszkolach na Kociewiu i Kujawach, zaczęły inspirować Ilonę Kiełpińska do podjęcia ścieżki regionalnej w śliwickim przedszkolu. Po pierwszych latach wprowadzania elementów świadczących o zapoznawaniu dzieci z historią regionu, przyrodą, folklorem, z życiem przodków, nadszedł kolejny krok; decyzja o podjęciu edukacji regionalnej w sposób zaplanowany i systematyczny. W 2001 roku powstał program autorski edukacji regionalnej zatytułowany „Jak pokochać Bory Tucholskie”, którego współautorką jest pani Ilona Kiełpińska. Program zaczął być realizowany w śliwickim przedszkolu w roku szkolnym 2001/2002, po zatwierdzeniu przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i przez Radę Pedagogiczną Przedszkola.

Był to jednocześnie czas, w którym wspólnie z rodzicami została podjęta kwestia obrania imienia dla przedszkola w Śliwicach. Wśród propozycji, które padały ze strony rodziców i pracowników przedszkola były różne. Najczęściej powtarzającą propozycją  było  Słoneczko oraz Borowik. Ostateczną, wspólnie z rodzicami, podjętą decyzją było zwrócenie się do organu prowadzącego o oficjalne nadanie przedszkolu imienia BOROWIACZEK, jako spójnego z umiejscowieniem przedszkola w sercu Borów Tucholskich oraz rozpoczynającą się koncepcją pracy przedszkola opartego na edukacji regionalnej.

Rok 2001/2002 przebiegał w realizacji treści programu oraz przygotowaniach placówki do uroczystego nadania imienia, co wiązało się z niemałym wyzwaniem. Organ prowadzący uchwalił akt nadania przedszkolu imienia „Borowiaczek” w kwietniu 2002 roku. Uroczystość miała miejsce 22 czerwca i była bardzo dużym wydarzeniem dla dzieci, ich rodzin, pracowników oraz całej Gminy Śliwice.

Od nadania imienia oficjalna nazwa placówki brzmi niezmiennie do dziś: Przedszkole Samorządowe „Borowiaczek”, a przedszkole jest obecnie często nazywane po prostu Borowiaczkiem.

Od tego momentu przedszkole pracowało na swój regionalny wizerunek, który dziś jest znany w gminie, powiecie, województwie i w kraju. Wszystkie dzieci od tego momentu posiadają strój regionalny, który w ciągu tych lat był odnawiany i wzbogacany. Z biegiem kolejnych lat bogatszym stawał się również strój dorosłych Borowianek, czyli wszystkich pracujących w przedszkolu pań.

W roku nadania imienia, w 2002 roku, rozpoczęła funkcjonowanie piąta grupa przedszkolna.

U początków przekazywania przedszkolakom spuścizny przodków, rada pedagogiczna uczestniczyła w szkoleniach i projektach szkoleniowych, spotkaniach z artystami, z panią Marią Ollick, czerpiąc wiedzę o regionie, chłonąc ciekawostki, poznając piękne miejsca, zawody, zajęcia. Jednym słowem nauczycielki same uczyniły wiele wysiłku, by przylgnąć do tego miejsca i je poznać, by potem móc przekazywać swoje zaangażowanie najmłodszym i rozkochiwać ich w swoim miejscu na ziemi. W przedszkolu zagościły sprzęty domowe dawnej chaty w Borach, dzieci zaczęły poznawać gwarę borowiacką i poznawać zwyczaje oraz borowiacki folklor i rękodzieło.

Wciąż też dochodziły nowe pomysły; min. wcześniejsza gazetka przedszkolna dla rodziców, zmieniła się na Nowinki z Borowiaczka, doszło grudniowe kolędowanie i wiosenne chodzenie z kogucikiem.

Po kilku latach realizacji programu „Jak pokochać Bory Tucholskie”, przedszkole zostało dostrzeżone w środowisku lokalnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Śliwicki Borowiaczek zaczął być postrzegany jako przedszkole regionalne i było zapraszane do różnych miejsc i projektów, min. do Uniwersytetu III wieku, do obchodów Dni Borów Tucholskich w Tucholi, do udziału w dożynkach naszej gminy ale też dalej, Przedszkolacy Borowiacy zostali zaproszeni do udziału w dożynkach kujawskich w Inowrocławiu.

Pani Ilona Kiełpińska przedstawiała realizowaną edukację regionalną w Borowiaczku na szczeblu powiatu i województwa min. w Gostycynie, Tucholi, Bydgoszczy. Najdalszym miejscem do którego pani dyrektor została wytypowana z województwa kujawsko-pomorskiego przez Kuratorium Oświaty, to Góra Świętej Anny koło Opola, gdzie w 2008 roku prezentowała ideę i koncepcję edukacji regionalnej w Borowiaczku podczas  dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Regionalnej.

Rozszerzały się horyzonty i zasięg oddziaływania Borowiaczka, zwiększała się również liczba grup przedszkolnych a tym samym liczba dzieci.

Od 2011 roku zaczęła funkcjonować szósta grupa i coraz większa była potrzeba, aby zainwestować w budowę lub rozbudowę przedszkola.

Przedszkole od kiedy otrzymało imię, bardzo uroczyście obchodziło swoje rocznice; pierwszą, piątą, dziesiątą. W dziesiątą rocznicę nadania imienia, w 2012 roku, powstało przy przedszkolu Stowarzyszenie Przyjaciół Borowiaczka, które od tego momentu intensywnie współdziałało z przedszkolem. Tak jest do tej pory. Od tego momentu przedszkole realizowało wiele projektów, co wiązało się z pozyskiwaniem środków do ich realizacji. Wśród nich były min. Olimpiady Sportowe oraz ogromne dwa przedsięwzięcia związane z edukacją regionalną, poszerzaniem horyzontów i poznawaniu swojej Ojczyzny. Przedszkole stało się organizatorem dwóch dużych projektów pod wspólną nazwą „Spotkania Kultur”; Pierwsze w 2014 roku „Tobie Polsko chwała” z zaproszonymi przedszkolami regionalnymi z Kaszub, Kociewia i Kujaw.

Drugie spotkanie kultur pod nazwą „Piękna nasza Polska cała”, było zorganizowane w piętnastą rocznice nadania imienia w 2017 roku. To spotkanie mówiło o rejonie Podhala, Łowickim i Krakowskim a wśród zaproszonych i występujących gości był Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

W tym samym roku rozpoczęła się oczekiwana inwestycja przy współudziale dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego rozbudowy, przebudowy i remontu przedszkola. W roku szkolnym 2017/18 przedszkole funkcjonowało po dwie grupy w trzech różnych miejscach na terenie gminy, po to, by można było przeobrazić w tym czasie przedszkole, które było urocze, klimatyczne ale jednak zbyt małe wymagające konkretnego remontu. Inwestycja stała się sukcesem Gminy Śliwice ponieważ od tego momentu przedszkole zmieniło całkowicie swoje wnętrze, które teraz ma przestronne sale, nowe umeblowanie, profesjonalnie zorganizowaną kuchnię, wyposażone sale w pomoce dydaktyczne, multimedialne i komputerowe. Współistniejący projekt edukacyjny „Nowoczesne przedszkole-wykwalifikowana kadra” przyniósł korzyści w postaci zajęć dodatkowych dla dzieci, ukończonych certyfikowanych kursów dla nauczycieli, min. „Klucz do uczenia się” we wszystkich modułach, do tego wyposażenie gabinetu specjalistów, dodatkowe doposażenie w sprzęt sportowy i dydaktyczny, zatrudnienie psychologa. Nowoczesność wyposażenia i obiektu nie zmieniło jednak koncepcji pracy Borowiaczka. Przedszkole zachowało swój domowy, regionalny klimat i prowadzoną edukację opartą na autorskim programie.

1 czerwca 2018 roku, w Dzień Dziecka została oficjalnie rozwiązana kokarda rozpakowująca prezent dla dzieci Gminy Śliwice, którą wspólnie rozwiązali Wójt, pan Daniel Kożuch razem z panią dyrektor Ilona Kiełpińską.

Od tego roku przedszkole rozpoczęło swój kolejny etap funkcjonowania w nowoczesnym i bogato wyposażonym obiekcie. Obecnie w roku szkolnym 2021/22, w którym przedszkole przygotowuje się do 20 rocznicy nadania imienia, w przedszkolu przebywa 150 dzieci w 6 grupach wiekowych i zatrudnionych jest łącznie ponad 20 pracowników.

Równolegle z szeroko zakrojoną edukacją regionalną, realizowana jest podstawa programowa i kompetencje dzieci poprzez zajęcia, wydarzenia, codzienność z wykorzystaniem ciekawych metod, nowoczesnych pomocy dydaktycznych, rozszerzających wiedzę, ciekawość i umiejętności dzieci dla ich optymalnego rozwoju. Ponieważ hasłem tego miejsca jest DOBRO DZIECKA.

 

Uroczyste przecięcie wstęgi otwierające przedszkola 1 wrzesnia 1977 roku
Uroczyste otwarcie Państwowego Przedszkola przy ulicy Pocztowej 2
Dzieci przekraczają pierwszy raz próg przedszkola w 1977 r
Nowo wybudowany budynek przedszkola w 1977 roku
Przygotowywanie zieleni przed przedszkolem  przez mieszkańców Gminy Śliwice.

 

Zamknij menu
Wróć na początek strony